• en
  • pl

Flutter – aplikacje mobilne z natywną wydajnością

Główną bolączką wszystkich rozwiązań crossplatformowych (między-platformowych) była do tej pory wydajność. Flutter jest kolejną próbą połączenia prostego developmentu na wiele platform jednocześnie, z natywną wydajnością.

Jak to działa?

Flutter jest open sourcowym projektem wspieranym przez Google. Framework jako podstawowy język wykorzystuje Dart – wygodny, skryptowy, statycznie typowany język który rozwijany jest od 2011 roku właśnie przez Google. Sam framework opiera się na zasadach zaczerpniętych z React’a – frameworka wspieranego przez Facebooka. Działanie aplikacji opiera się na zarządzaniu stanem, który z kolei przekładany jest na wydajne renderowanie drzewa komponentów (widgetów). To właśnie optymalne zarządzanie odświeżaniem poszczególnych komponentów powoduje, że Flutter wydajnością zbliżony jest do rozwiązań natywnych.

Czy warto?

Flutter jako framework przeżywa aktualnie rozkwit. Dzięki silnemu wsparciu korporacyjnego, środowisko open source czuje się pewnie, inwestując swój czas w jego rozwój. Powstające biblioteki rozwijane są dynamicznie, aktualizowane często a zestaw narzędzi dostępnych dla użytkowników Fluttera cały czas rośnie. Rozwiązanie jest już od dawna na etapie „production ready” i cieszy się coraz większą popularnością. Również najpopularniejsze narzędzia deweloperskie integrują się z Flutterem w stopniu równym a często nawet wyższym niż z innymi, dojrzalszymi rozwiązaniami.

Czy pracujemy we Flutterze?

Jak najbardziej! To doskonałe rozwiązanie dla klientów którzy liczą na uzyskanie wyników pracy szybko i bez podrażania kosztów poprzez budowę dwóch osobnych zespołów. Jest to aktualnie nasz pierwszy wybór dla klientów którzy planują wykonanie MVP aplikacji mobilnej.